بخوان! پروژه‌ای برای توسعه خواندن برای تمام کودکان مالمو در پایه‌های دوم و پنجم، ۲۰۰۶-۲۰۰۸

چکیده

این پروژه، شرح همکاری بین کتابخانه­‌ها و مرکز تربیتی (نهاد پشتیبانی مدارس در مالمو، سوئد) است. هدف آن خلق فرصتی برای کشف جادوی خواندن برای کودکان می­‌باشد که گروه هدف آن را ۲۴۰۰۰ کودک ۹ و ۱۱ ساله تشکیل می­داد.

فعالیت­‌های اصلی: کلاس­‌ها را برای بازدید از کتابخانه محلی بردیم؛ معرفی و تبلیغ حرفه­‌ای انجام دادیم؛ کودکان، فردی الهام‌بخش را ملاقات کردند که می­‌توانست برای آنها الگویی باشد و آنها را برای بازدید از کتابخانه در اوقات فراغت­شان راغب کند. برای کمک به کتابداران، برای این که با این موضوع مواجهه شوند، دوره­ای را برگزار کردیم؛ از بازیگری نیز دعوت کردیم تا در جمع کودکان در برنامه­های گفتگو درباره کتاب در عرضه شخصیت خود به آنها کمک کند.

نمونه­‌هایی از فعالیت­‌ها در هر دوره اجرا شد. از جمله مسابقه امدادی (رالی) برای خلق داستانی کارآگاهی که در آن بیست و شش کلاس در نوشتن یک کتاب شرکت کردند و دانش آموزان هر کلاس یک بخش از آن را نوشتند. بخش اول و آخر داستان توسط یک نویسنده نوشته شد. ما کتاب را چاپ کردیم و نمایشی هم ترتیب دادیم. به این ترتیب ۵۰۰ نویسنده متولد شد، اما مهم­تر این که، آن­ها داستانی را به طور کامل بلد بودند چون شخصیت­‌هایش را خود خلق کرده بودند و زمینه آن را می‌شناختند، و اینک با خلق یک رمان کامل با جادوی خواندن به همدیگر وابسته بودند.

فعالیت دوم به کتاب «شاهزاده شجاع» نوشته چن جیانگ هونگ مربوط می‌­شد که بیست و شش کلاس با آن آشنا شدند. قصه­‌گویی و نقاشی کردن علاقه به مطالعه را در آنان عمیق­تر کرد. بیست و شش تصویر ۱/۵ در ۳ متر، هر کدام صحنه­‌ای از کتاب را نمایش می‌­دادند. کودکان با قصه‌­گویان در جایی به نام باغ گیاه‌­شناسی آگوستینبرگ ملاقات کردند. هر کودکی داستان را حفظ بود. در مرحله بعد آن­ها داستان­های بیشتری می­‌خواستند و به این ترتیب، ما به هدف خود رسیده بودیم.

کلیدواژه‌ها: کودکان مالمو، سوئد، کتابخوانی، قصه‌گویی، نقاشی، نویسندگی

نویسندگان: هانا سیوبرگ (Hannah Sjoberg) ؛ گورل رایمر (Gorel Reimer)

مترجم: آرمان آزادی (کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی)

برگرفته از کتاب: مقالات کتابخانه‌های عمومی ایفلا (گوتنبرگ، سوئد ۲۰۱۰)

مشاهده مقاله